Apró növényi doktoraink: azok a varázslatos csírák

Ősidők óta nagy tisztelet övezi az életerőt hordozó magot, amely az új élet kezdetét jelképezi az állati és a növényi világban egyaránt. A csírák varázslatos gyógyerejét már az ókori Egyiptomban felfedezték. A csírák megannyi ásványi anyagot és vitamint tartalmaznak, ráadásul ezeket mind természetes formában.

Apró növényi doktoraink: azok a varázslatos csírák

A sírokba csírázó gabonát temettek a halottak mellé, ezzel is jelképezve az újjászületést. Ázsiában, különösen Kínában már időszámításunk előtt 3000-ben nagy hagyománya volt a csíráztatásnak, gyógyászatban betöltött szerepük miatt rendszeresen használták őket. A legendás hírű kínai császár, Sheng Nung könyvében részletesen leírta, hogy a csírák salaktalanítják a szervezetet, és rendkívül sokoldalú gyógyító hatásuk van.

A föníciaiak is fogyasztottak csírákat hosszú hajózásaik alatt, így teremtve meg a friss, nyers táplálékot. A híres Cook kapitány csíráztatott árpából készített itallal a rettegett betegséget, a skorbutot is sikeresen meggyógyította. A második világháború idején a brit és az amerikai kormány egyaránt elismerte a csíráztatott magvak jelentőségét. Az igazi áttörést a csírák elismertségében az jelentette, amikor az amerikai dr. Clive McKay táplálkozáskutató megjelentette kutatási eredményeit. A doktor számos kísérlettel bizonyította, hogy a csíráknak páratlan vitamintartalmuk van.

Kicsi a mag, de életerős

A csírák megannyi ásványi anyagot (pl.: kalcium, magnézium, foszfor, klór, kálium, nátrium és szilícium) és vitamint (A-, B-komplex, C-, D-, E-, G-, K-, U-vitamin) tartalmaznak, és ezek mind természetes formában vannak jelen, így a szervezet legkönnyebben használja fel őket. A csírák kiváló rost- növényi fehérje és illetve telítetlen zsírsav-források is. Emelett sok olyan enzimet is tartalmaznak, amelyek képesek számos betegség által kiváltott enzimhiányt pótlására. Napjaink táplálkozását sajnos igen kicsi részben alkotják zöldségek és gyümölcsök. Amikor főzzük vagy akár csak melegítjük az ételt, (40 C fok felett) a benne lévő élő enzimek elpusztulnak és a szervezetnek magának kell megoldani az emésztést, ami aztán a tartalékok kimerítését, korai öregedést okoz. A magok enzimtartalma éppen ezért is felbecsülhetetlen.

A magok enzimjei csírázáskor megszaporodnak, keményítőjük cukorrá alakul át, fehérjéjük aminosavakká, zsírjuk zsírsavakká bomlik. C-vitamin tartalmuk akár 27-szeresére, karotin tartalmuk 2 órai csírázás után mintegy 200%-kal, B-vitamin tartalmuk 50%-kal, E-vitamin tartalmuk 120%-kal nőhet. A csíráztatott gabonákban, magokban található dimetoxi, benzokinon és hidrokinon az aszkorbinsavval nagyon nagy hatással tudnak lenni a gyenge szervezetre, segítik a megerősödését.

A csírák 25%-kal több kalóriát tartalmaznak, mint a hús, de nem hizlalnak, ezért a fogyókúrázók étrendjébe is beilleszthetőek. Nincs bennük zsír, koleszterin, hormon és antibiotikum, tökéletes kombinációban tartalmazzák az egészséges élethez szükséges elemeket.

Csíranövény

A csíráztatás művészete

Ezt a mindentudó táplálékot akár magunk is elkészíthetjük otthon, nem éppen ördöngös mutatvány: a kiválasztott magvakat folyó víz alatt leöblítjük, majd 12 órára beáztatjuk. Fél nap elteltével a magokról leöntjük a vizet és egy megfelelő méretű csíráztató tálba tesszük őket. Erre azért fontos figyelni, mert a csírák a magok eredeti térfogatának ötszörösére növekednek. Az edényt fényre - de nem tűző napra - állítjuk. Az apró csírakezdeményeket naponta kétszer, langyos vízzel leöblítjük, alaposan lecsöpögtetjük, mert ha a víz megáll a csírák alatt, azok rothadásnak indulhatnak. 4-5 nap múlva már szüretelhetjük is saját nevelésű csíráinkat. 20 dkg magból körülbelül 1 kg csíra lesz, ami hűtőben egy hétig is eltartható!

Amennyiben valakinek nincs elég ideje, türelme az otthoni csíráztatáshoz, választhat előre kicsíráztatott magokat is, számos abc-ben és bioboltban fellelhetőek, sőt, kaphatóak már csírával készített, igazán egészséges reformélelmiszerek is.


Emésztéssegítő árpa, vérzéscsillapító lucerna

Az egyes csírafajtáknak nem csak az ízük lehet különböző ( léteznek közöttük lágy, markáns, pikáns és kifejezetten csípős ízűek is), de más-más élettani is hatásaik vannak. A csírák íze hasonlít az adott mag növényének ízéhez, például a retekcsíra olyan, mintha valóban retket enne az ember. A zsázsának enyhén csípős az íze, fűszerezést egyik sem igényel. Íme, itt vannak - a teljesség igénye nélkül - a legnépszerűbb csírafajták:

Csíranövények

Brokkoli

Gátolja a gyomorfekély, a vesehomok és vesekő kialakulását, csökkenti a koleszterinszintet. Fogyasztása vértisztító, bőrtápláló, keringésjavító hatással bír. Magas kálciumtartalma jó hatással van a vázrendszerre.

Búza

Májvédő, méregtelenítő hatásáról ismert, baktériumölő és gyulladáscsökkentő hatása is van. Nagy mennyiségben tartalmaz A- és C-vitamint, kálciumot, magnéziumot, vasat, kobaltot és antioxidánsokat. Jó hatással van a hormonok működésére és az idegrendszert is erősíti az idegrendszert.

Lucerna

Magas a C-, B-, B12-, D-, E- és K-vitamin-tartalma van, továbbá sok benne a vas, a kálcium és a foszfor. Rendkívül hasznos szív- és érrendszeri betegségek esetében, csökkenti a vérzéseket és megelőzi a vérrögök kialakulását. Növényi hormonjai hasonlatosak az ösztrogénhez, ezzel például a mellrák megelőzésében is hatásos.

Mustármag

A mustármagcsíra főként antibiotikus hatásáról ismert. Megfázáskor természetes antibiotikumként működik, fokozott izzadás által csökkenti a lázat, oldja az izomfájdalmakat, de hörghurut és mellkasi fájdalmak esetén is. Jól orvosolja a keringési rendellenességeket, de bőrkiütések, hajhullás esetén is hasznos.

Napraforgó

A napraforgó csírája nagy arányban tartalmaz A, C, B, D és E vitamint, valamint rezet, cinket, vasat, foszfort, kálciumot, niacint és jódot. Erősen méregtelenítő és tisztító hatású, csökkenti a koleszterinszintet, de hatékony prosztata- és hólyaggyulladás, valamint szemproblémák esetén is.

Retek

Kiemelkedően magas foszfortartalmáról ismert. A mustármaghoz hasonlóan természetes antibakteriális hatással bír, nátha esetén kiválóan oldja a nyálkalerakódásokat, de hatóanyagai szépen tisztítják a pattanásos bőrt.

Rucola

Élettani hatásai nagyjából megegyeznek a zsázsáéval. Nagy mennyiségben tartalmaz telítetlen zsírsavakat és E-vitamint, ezért kiváló értágító és alvadásgátló hatású. Erősíti az immunrendszert, klorofillja tisztítja a vért, csökkenti a gyulladásokat, férfiaknál pedig még a potenciát is növeli.

Vöröshagyma

Nagy mennyiségben előforduló vitaminok és ásványi anyagok mellett igen gazdag klorofillban. Segíti a sejtnövekedést, erős a vértisztító és antibiotikus hatása van. Antiszeptikus tulajdonságainak köszönhetően kiváló vírus-, mikroba- és gombaölő.

Vöröskáposzta

Élettani hatásai hasonlítanak a brokkoli csíráéra. Sok benne a kálcium és a sejtregeneráló U-vitamin. Természetes fekélygyógyító, emellett jót tesz a csontoknak, a látásnak és az emésztésnek.

Zsázsa

Magas az A,C és E-vitamintartalma és sok benne a telítetlen zsírsav, a szelén és a klorofill. Általános immunerősítő, vértisztító, emelett főként légúti panaszok, asztma, allergia, valamint ízületi gyulladás esetén hatásos. Enyhe vízhajtó és görcsoldó hatása is van.

Szójabab

Főként magas vastartalma és E-vitaminjai miatt érdemes fogyasztani. Jó hatással van a szívre, szabályozza a vércukorszintet, magas rosttartalma csökkenti a vérnyomást. Megelőzi a rákos sejtek kialakulását, magas vastartalma pedig a vérképzésben segít.

Árpa

Az egyik legsokoldalúbb csírafajta. Tartalmaz emésztést segítő enzimeket és élelmi rostokat, melyek támogatják a normál bélműködést, annak megfelelő ritmusát, segítik a teltségérzet kialakulását. Glikémiás indexe nagyon alacsony, rendszeres fogyasztása hozzájárulhat a normál vércukor, vérlipid szint (triglycerid) és testtömeg megtartásához. Hosszantartó energiával tölt fel.


További cikkeink a témában...