Az AKTIV Árpa Formula kiváló táplálék cukorbetegek részére
A cukorbetegek kizárólag alacsony glikémiás indexű szénhidrátokat fogyaszthatnak, de ezeket is csak korlátozott mennyiségben.
A cukorbetegek kizárólag alacsony glikémiás indexű szénhidrátokat fogyaszthatnak, de ezeket is csak korlátozott mennyiségben.
Az egész napi szénhidrát bevitel általában 60 g és 250 g között van meghatározva, amit 6 étkezésre kell elosztani. Nézzük meg egy napi 110 gr szénhidrátot fogyasztó cukorbeteg étkezésenkénti szénhidrát elosztását:
Reggeli
20gr
Tízórai
15gr
Ebéd
30gr
Uzsonna
20gr
Vacsora
15gr
Utóvacsora
10gr
Cukorbetegek életét keserítő rosszullétek a vércukor hirtelen emelkedésekor és csökkenésekor is jelentkeznek. Sőt a vércukor csökkenés (hypoglikémia), ha nem ismerik fel, vagy ha a beteg nem jut cukorhoz, akár halállal is végződhet.
Mondjon nemet a rosszullétekre. Fogyassza az alacsony glikémiás indexű, a vércukor ingadozásokat mérséklő lassan felszívódó szénhidrátokat tartalmazó AKTIV Árpa Formulát.
Cukorbetegeknél a vérben lévő fölösleges glukóz a glikolizációnak nevezett folyamat során fehérjékhez kötődik. Ez a folyamat több tízezer fehérjemolekulát tesz tönkre, az erek elveszítik rugalmasságukat, a vérkeringés romlik, a sejtek nem jutnak megfelelő tápanyagokhoz, ezért a cukorbetegek sebei nehezen gyógyulnak, végtagjaikon fekélyek jelenhetnek meg.
Pótolja a glikolizáció által tönkretett fehérjéket a magas, tisztán növényi fehérje tartalmú AKTIV Árpa Formulával. Az AKTIV Árpa kiváló forrása a fehérjék nélkülözhetetlen alapanyagainak, az aminosavaknak. Aminosav összetétele az anyatejhez hasonló, de annál még koncentráltabb.
Sajnos, a szénhidrátok napi és étkezésenkénti mennyiségén kívül sokan mást nem vesznek figyelembe, pedig a szénhidrátok között is különbséget kell tenni. A cukorbetegek ideális táplálékai csak a lassan lebomló, összetett szénhidrátok lehetnek, melyek jellemzője az alacsony glikémiás index.
Amikor megemésztjük az ételünket, az egyszerű és az összetett szénhidrátok egyaránt szervezetünk elsődleges energiaforrásává, szőlőcukorra (glukózzá) alakulnak. De ez az átalakulás eltérő sebességgel zajlik. A magas glikémás indexű táplálékok: egyszerű cukrok, fehér kenyér, stb., nagyon sok glukózt juttatnak a vérbe hirtelen. Ezzel a nagy mennyiségű glukózzal az inzulin nem tud megbirkózni, és a fölösleges mennyiségű vércukor a fehérjékhez kötődik. Ezt glikozilációnak nevezzük. Az így létrejött fehérje + glukóz molekulák az AGE-k. A glikolizáció következtében vérereink elvesztik rugalmasságukat, a tüdő merevvé válik, bőrünk megereszkedik és kialakulnak a cukorbetegség tünetei.
Az olyan összetett, alacsony glikémiás indexű szénhidrátokból, melyek rostban gazdagok és mellé még bőséges fehérjét is tartalmaznak, a cukor lassan és egyenletesen kerül a vérünkbe. Az élelmi rostok és a fehérjék is lassítják a vércukorszint emelekdését. Fontos ezért, hogy a cukorbetegek szénhidrát mellé mindig fogyasszanak bőségesen fehérjét.
Ha vércukorszintünk lassan emelkedik, hasnyálmirigyünk kevés inzulint választ ki, így a sejtekbe juttatott kevés glukózt a szervezet el tudja égetni.
Cukorbetegség esetén különösen fontos, hogy az étrendben a szénhidrátok aránya ne haladja meg a 45%-ot, és a bevitt szénhidrátok csak alacsony, 50 alatti glikémiás indexű szénhidrátok lehetnek.
A szénhidrátok megszorításával kiesett kalóriákat a fehérjefogyasztás megemelésével pótolhatjuk. Az étrend legalább 25%-át fehérje típusú ételek tegyék ki. Az AKTIV Árpa Formula fogyasztásával, megfelelő mennyiségű fehérjéhez juttathatjuk szervezetünket, hiszen fehérjetartalma pontosan 25%.
A pillanatok alatt elkészíthető AKTIV Árpa Formula ital étkezést helyettesítve nem jelent plusz kiadást, hiszen 1 adagja kb. 160 Ft-ba kerül.
Az egészséges táplálkozás út az egészséges élet felé, tedd meg az első lépést már ma!
Az AKTIV Árpa Formula azért okoz csak kis vércukor-ingadozásokat, mert alacsony a glikémiás indexe. Fogyasztásakor a vércukorszint csak kis mértékben emelkedik, így a hasnyálmirigy csökkentheti inzulin termelését, kevesebb inzulint kell előállítania.
A glikémiás index azt mutatja, hogy valamely táplálék milyen gyorsan és milyen mértékben emeli meg a vércukorszintet. A magas glikémiás indexű táplálék magas vércukorszintet és magas inzulinszintet okoz, míg az alacsony glikémiás indexűek kevésbé emelik meg a vércukorszintet.